۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 16, 2021
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

مجری برنامه

  علی سلیمانی

آن سوی داستان - علی سلیمانی

(متولد ۱۳۵۰شهر تهران، بازیگر، مجری و طراح دکور ایرانی است. وی دارای مدرک کارشناسی نمایش با گرایش بازیگری است. سلیمانی عضو ثابت تیم فوتبال هنرمندان است و همچنین از سال ۱۳۷۰ به تدریس کاراته و بازیگری می‌پردازد .

 

معرفی برنامه

 
 آنسوی داستان

فصل اول این برنامه در 13 قسمت به معرفی ماندگار ترین کتاب های داستانی منتشر شده پیرامون هشت سال دفاع مقدس از زبان نویسندگان آنها می پردازد ، نویسندگانی که بعضا خود در جنگ تحمیلی حضور داشته اند و شرایط آن را با تمام وجود تجربه کرده اند و یا داستان را از زبان بازماندگان جنگ روایت می کنند .

فصل دوم در ۲۶ قسمت به معرفی کتاب های عرصه انقلاب اسلامی خواهد پرداخت . کتاب هایی که معمولا تاریخ شفاهی، خاطره نگاری و یا مستند داستانی زندگی مبارزان و انقلابیان هستند .خاطرات ۱۷ شهریور ۵۷، خورشید واره، خاطرات امیر سرتیپ دوم اکبر فتورایی، عبور از شط شب، خاطرات دکتر فرتوک زاده، خاطرات ابوالفضل توکلی بینا از جمله این کتاب ها هستند. 

این مجموعه کتاب ها به همت دکتر جواد کامور بخشایش، نویسنده کتاب های انقلاب و دفاع مقدس، رئیس گروه شخصیت های مانا انقلاب و... گلچین شده است .

فصل سوم ، 26 کتاب از ماندگارترین کتاب های دفاع مقدس و رزمندگان فعال در نیروهای اطلاعات عملیات از زبان نویسندگان کتاب ها که گاهی خود نویسندگان نیز در متن قصه حضور داشتند و یا از زبان بازماندگان و راویان آن به تصویر کشیده می شود.

ویژگی های کتابهای معرفی شده در فصل سو م این برنامه عبارتند از :

الف : تعداد 17 جلد کتاب که مربوط به شهدای اطلاعات امنیت می باشند و حاوی مطالب ارزشمند ، با سرگذشتهای دراماتیک و جذاب که برخی از انها همچون عنوان شناسایی در اروند، کتاب فولاذ ، یک عمر غریبی یک عمر بی نشانی ، نذیر هور ؛ برای اولین بار رونمایی می شوند. در 9 عنوان دیگر برنامه به سایر شهدای 8 سال دفاع مقدس می پردازد که باز در این بین کتاب عزیز کرده برای اولین بار رونمایی می شود .

ب : دو کتاب از فصل سوم، مربوط به دو شهید شاخص زن از شهدای دفاع مقدس می باشد یکی مربوط به زندگی شهید مریم فراهانیان تنها زن دارای عنوان »سردار« است ودیگری از شهدای زن خوزستان می باشد .

ج: دو کتاب دیگر از این فصل، مربوط به سرگذشت اسرای ایرانی در زندان موصل و تکریت می پردازد .

د: در این فصل، علاوه بر پرداختن به شهدای جنگ تحمیلی ، به برخی از شهدای ترور و حادثه منا نیز پرداخته شده است، سرگذشت زندگی سردار شهید فولادگر از شهدای منا و داستان زندگی سردار شهید شریفی از شهدای ترور از کتب معرفی شده در این برنامه می باشند.

در بخش اول برنامه مجری با نویسنده و شخصیت های حقیقی کتاب گفتگو می کند. به عنوان مثال، برای کتاب رفیق دوست، رفیق دوست و یکی از همرزمانش که نامش در کتاب آمده به همراه نویسنده به برنامه می آیند.قبل از برنامه نیز کتاب های مورد نظر در اختیار حاضران در برنامه قرار می گیرد تا در فواصل مختلف بخشی از کتاب را بخوانند و بعد از خوانش ده خط ، مجری ادامه واقعه خوانده شده را از مهمان می پرسد.در بخش دوم که نمایش است ، چهار بازیگر به همراه مجری دو بخش از جاهای مهم کتاب را که به صورت نمایش شده ، اجرا می کنند.

این برنامه به طور کامل متکی بر کتاب هایی است که گاهی نویسندگان آن ها سال ها برای آن زحمت کشیده اند و تیم هنری برنامه هم تمام تلاش خود را به کار بسته تا این محتوای ارزشمند را با زبان تصویری، به گونه ای خلاق و جذاب در اختیار مخاطب قرار دهد.

این اثر در گروه اجتماعی شبکه جهانی جام جم و با تهیه کنندگی قاسم اورنگی تولید شده است .

 

قسمت های برنامه

آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 7 - معرفی کتاب مردان خاکستری
نام کتاب: مردان خاکستری : زندگی‌نامه داستانی شهید ناصر محمدی / نویسنده: هنگامه امیرپور / ناشر: انجمن پیشکسوتان سپاس / معرفی کتاب: از شهدای شاخص اطلاعات امنیت و از متخصصین این نیرو که در عملیات شناسایی و اطلاعاتی سرآمد بود / میهمانان برنامه: محمدرضا وکیلی، احمد کربلایی احمد(همرزمان شهید) / بازیگران بخش نمایش: علی رضا دیلمی، پیمان پورنیک دست، ابراهیم شریعت نیا، حسین قدیمی، آرمان غفاریان
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 7 - معرفی کتاب مردان خاکستری
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 6 - معرفی کتاب یک عمر غریبی یک عمر بی‌نشانی
نام کتاب: یک عمر غریبی یک عمر بی‌نشانی: شهید عبدالزهرا مجدعبدی در آیینه خاطرات / نویسنده: آمنه آدینه / ناشر: انجمن پیشکسوتان سپاس / معرفی کتاب: در این کتاب زندگی پر از فراز و نشیب شهید مجدعبدی که در دوران دفاع مقدس، در پوشش افسران بعثی تا باشگاه افسران عراقی نفوذ کرده و حتی در ضیافت شام آن‌ها نیز شرکت کرده، روایت شده است. / میهمانان برنامه: آمنه آدینه، سردار عبدالرضا عبیداوی / بازیگران بخش نمایش: علی رضا دیلمی، پیمان پورنیک دست، ابراهیم شریعت نیا، حسین قدیمی، ناهید صلح جو
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 6 - معرفی کتاب یک عمر غریبی یک عمر بی‌نشانی
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 5 - معرفی کتاب جاده گیلی گادر
نام کتاب: جاده گیلی گادر: زندگی‌نامه داستانی شهید ماشالله استادمرتضی/نویسنده:مریم سادات ذکریایی/ناشر: انجمن پیشکسوتان سپاس/معرفی کتاب:این شهید،استاد اخلاق و از جمله عرفایی بود که درجبهه حضوریافته ومسئول ستادواحد اطلاعات وعملیات لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهدا(ع)واز اعضای گروه دستمال سرخ‌ها بود.حساسیت احداث جاده گیلی قادر که درجنگ بسیار اهمیت داشت/ میهمانان برنامه: بهرام خدایی ( همرزم شهید )، میترا استاد مرتضی( دختر شهید)/بازیگران بخش نمایش: علی رضا دیلمی، پیمان پورنیک دست، ابراهیم شریعت نیا
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 5 - معرفی کتاب جاده گیلی گادر
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 4 - معرفی کتاب طاهر در کردستان
نام کتاب: طاهر در کردستان / نویسنده: علی الله سلیمی نژاد / ناشر: انجمن پیشکسوتان سپاس / معرفی کتاب: طاهر کردستان: زندگی نامه داستانی شهید حسن طاهرنژاد از نیروهای اطلاعات امنیت سپاه در غرب کشور که از نفوذی های سپاه در حزب دموکرات در غائله کردستان بود. / میهمانان برنامه: علی الله سلیمی نژاد، جواد فدایی(همرزم شهید) / بازیگران بخش نمایش: علی رضا دیلمی، پیمان پورنیک دست، ابراهیم شریعت نیا، حسین
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 4 - معرفی کتاب طاهر در کردستان
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 3 - معرفی کتاب شناسایی در اروند
نام کتاب: شناسایی در اروند: زندگی‌نامه داستانی شهید حمید اللهیاری / نویسنده: علی باقری وکیل‌آبادی، ربابه امانی / ناشر: انجمن پیشکسوتان سپاس / معرفی کتاب: در ارتباط با نیروهای شناسایی اطلاعات عملیات و غواصان دوران جنگ تحمیلی که در عملیات های والفجر 8 ، کربلای 4 و... حضور داشتند / میهمانان برنامه: علی باقری وکیل اباد ، سهراب قربانی( از همرزمان شهید) / بازیگران بخش نمایش: علی رضا دیلمی ، پیمان پورنیک دست ، ابراهیم شریعت نیا ، آرمان غفاریان
آن سوی داستان فصل سوم - قسمت 3 - معرفی کتاب شناسایی در اروند
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۴۶ مورد، صفحه ۱ از ۱۰

 

 عوامل برنامه
 
 تهیه کننده و کارگردان: قاسم اورنگی
 بازیگران: علیرضا دیلمی، آرمان غفاریان، معصومه عزیزمحمدی، شیرین سپهراد، رسول قنبری، فاطمه شاه حسینی، فائزه السادات شاه حسینی ، فاطمه طاهری ، پریسا مرادیان
 مجری: علی سلیمانی
  سرپرست گروه نمایش : اکبر مولایی
 تحقیق و پژوهش: رحیم مخدومی
 تصویر برداران : حمید رمضانپور، بابک نعمتی، محسن عزیزکندی، حسن مداح شریعتی، فرهاد لسانی، فرزاد اصلانی
 مدیر تولید و هماهنگی: امیر کریمان
 تصویر بردار پشت صحنه : سیدحمیدرضا طباطبایی
 دستیاران تولید: مهدیه عباباف، ناهید صلح جو، مهتاب محمودی
 مدیر صحنه : علی کرمی 
 برنامه ریز و مشاور تهیه: هومان ملکی صدا بردار : احسان بهرامی
  نویسندگان: محمد جاوید، سهیلا خدادادی، الهام حسین پور دستیار صدا : علیرضا فرهانی، محسن باقرپور
 کارگردان تلویزیونی: رضا صفائیان پور، مهدی مینایی طراحی و میکس صدا و انتخاب موسیقی : قاسم اورنگی
تدوین و ویدیو گرافیک : سروش طباطبایی نورپرداز: سوسن خواجه نصیر - دستیار نور: مهدی کوشکی
 گرافیک : داریوش شهبازی چهره پردازان: مصطفی نظری، فرزاد حاجی عباسی، الهام رستمی، آزاده رستمی

 

کتابهای معرفی شده در برنامه


کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.